Blog

4 Haziran 2018

Kapitone Nedir

Kapitone, en geniş tanımıyla en az iki tekstil malzemesinin üst üste konularak düzlemsel olarak birleştirilmesi işlemidir. Tekstil malzemeleri genellikle üç veya daha fazla sayıdadır ve birleştirme işlemi genellikle desenli bir dikiştir. Genellikle dikiştir zira dikişsiz kapitone yapabilen, ultrasonik  kapitone makinaları da mevcuttur.

Kapitone kelimesi dilimize; döşeme, kaplama, yastıklama, dolgu malzemesi ile doldurma anlamına gelen  Fransızca “capitonne” kelimesinden girmiştir. Kapitone işlemi, halk arasında, “köpüme” ve “köpüleme” olarak da söylenir.

Dikiş makinasının icadından hemen sonra kapitone işlemi makinalarda  yapılmaya başlandı ve gelişen sanayi ile beraber kapitone makinaları da çeşitlendi. Günümüzde kapitone makinaları giyim sanayinin yanı sıra ev tekstilinde de, özellikle yatak örtüsü, yorgan, döşek ve koltuk döşemede yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

Dikiş makinesinin icadından sonra yaygınlığı azalsa da el kapitonesi, yatak örtüsü, yorgan ve giysi gibi eşyaların üretiminde halen kullanılan bir el sanatıdır.

Bilgi Bankası ,

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir